Co można robić, aby generować mniej plastiku w gospodarstwie domowym. Bo z jednej strony jest segregacja, ale ta nie powoduje tyle dobrego dla środowiska, co ograniczanie użycia – a co potem może kiedyś nastąpi także produkcji plastiku.

Aby generować mniej plastiku w gospodarstwie domowym, należy przede wszystkim skupić się na ograniczaniu użycia tego materiału. Oto kilka rozwiązań, które mogą pomóc w tym celu:

  1. Słomki: Zamiast używać jednorazowych plastikowych słomek, można sięgnąć po metalowe lub bambusowe, które są trwalsze i mogą być używane wielokrotnie.
  2. Reklamówki: Zamiast wyrzucać nowe reklamówki za każdym razem, można je wykorzystać do wynoszenia śmieci (np organicznych) lub przechować drobne rzeczy. Poza tym do zakupów najlepiej wykorzystywać torby wielokrotnego użytku, materiałowe, które można uszyć samemu, wygrać w wielu konkursach. Często są one również rozdawane w różnego rodzaju akcjach promocyjnych.
  3. Butelki: Woda z kranu jest zwykle tańsza i bardziej ekologiczna niż ta sprzedawana w butelkach plastikowych. Aby uniknąć kupowania plastikowych butelek, można zainwestować w butelki wielokrotnego użytku lub w SodaStream, który pozwala na przygotowanie wody gazowanej w domu w formie bezsmakowej, lub po dodaniu syropu jako napoje. Ograniczamy ilość plastiku który produkujemy w gospodarstwie, a także ograniczamy ilość butelek, które trzeba dźwigać ze sklepu do domu.
  4. Opakowania na produkty spożywcze: Wiele produktów spożywczych, takich jak garmaż, sery i wędliny, jest pakowanych w plastik. Aby zredukować ilość plastiku w gospodarstwie domowym, warto szukać produktów sprzedawanych bez plastikowych opakowań lub kupować je w sklepach, które oferują opcję kupowania produktów na wagę. Można wtedy te produkty pakować we własne opakowania. Coraz więcej sklepów pozwala na taki zakup – niektóre niestety jeszcze nie dostosowały swoich regulaminów i procedur do takiej akcji.
  5. Gazetki: Zamiast zbierać drukowane wersje gazetek, można przeglądać je w wersji elektronicznej, czy to w komputerze czy na smartfonie w formie wygodnych aplikacji, które nie dość, że pokazują aktualne gazetki, to pozwalają np utworzyć własne listy zakupowe w prosty sposób oznaczając produkty. Niektóre aplikacje wyposażone są również w elektroniczne wersje kart klienckich, co również ogranicza ilość używanego plastiku..

Ograniczenie użycia plastiku w gospodarstwie domowym może być trudne, ale zastosowanie tych rozwiązań pozwala na znaczną redukcję ilości plastiku, który jest wykorzystywany w codziennym życiu. No i dwie najważniejsze rzeczy: zmniejszamy produkcję śmieci a przez to mamy mniej śmieci do wyniesienia. Mniej pracy, mniejsze koszty.