Dokarmianie ptaków z zasady ma im pomagać, jednak okazuje się, że wiele osób popełnia kilka podstawowych błędów, które mogą zrobić ptactwu więcej szkody niż pożytku. Chęć niesienia pomocy zwierzętom nasila się zwłaszcza wraz z nadejściem pierwszych chłodnych dni, kiedy mogą mieć one problem ze zdobyciem pożywienia. Zanim jednak rzucimy ptakom jedzenie prosto z naszych zapasów, warto poznać kilka podstawowych zasad dokarmiania ptaków, dzięki którym zrobimy to w sposób bezpieczny i niezagrażający ich zdrowiu czy życiu. O czym należy pamiętać? Podpowiadamy.

  1. Czym karmić ptaki zimą?
  2. Dokarmianie ptaków zimą – jaki karmnik wybrać?

Czym karmić ptaki zimą?

W pierwszej kolejności warto mieć na uwadze to, że pokarm dla ptaków zimujących powinien być bardzo zbliżony do naturalnego. Trzeba wystrzegać się dostarczania im przetworzonego jedzenia zawierającego różnego rodzaju przyprawy takie jak m.in sól czy pieprz. Z tego względu dokarmiać ptaki zimą należy przede wszystkim z głową i unikać chleba, bułek i innego typu pieczywa. Warto zatem, aby dostarczać ptactwu m.in. ziarna oleiste, w tym np. słonecznik. Zawierają wiele cennych substancji odżywczych i dostarczają im duży ładunek energetyczny. Dobrym rozwiązaniem są także owoce takie jak np. jabłka i gruszki, które ptaki mogą samodzielnie upolować w swoim naturalnym środowisku. Karmiąc ptaki wodne postaw np. na płatki owsiane czy gotowane warzywa.

Nie można także zapomnieć o nawadnianiu ptaków odwiedzających nasz ogródek. Jest to niezwykle ważne zarówno latem, jak i zimą. Do tego celu wystarczy przygotować miskę, podstawka pod kwiaty czy płaska miska, skąd zwierzęta będą mogły swobodnie pić wodę – najlepiej ciepłą, ale nie gorącą.

Dokarmianie ptaków zimą – jaki karmnik wybrać?

Dokarmianie ptaków to dla wielu dzieci i dorosłych niezwykle przyjemna czynność, która daje poczucie spełnienia i niesienia pomocy ptakom wtedy, kiedy tego szczególnie potrzebują. Nie dziwi więc fakt, że wiele osób zamiast udawać się w miejsca publiczne, decyduje się na postawienie karmnika na terenie swojego ogródka. Regularne uzupełnianie jego zawartości nie stanowi wielkiego wysiłku czy obciążenia finansowego, a może uratować wiele ptaków w okolicy.

Jednym z najchętniej wybieranych modeli jest karmnik dla ptaków na nodze. Jego otwarta konstrukcja sprawia, że z łatwością uzupełnimy jedzenie, a ptaki swobodnie będą mogły korzystać z całego dobrodziejstwa. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że karmnik jest osłonięty przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi na czele z wiatrem, śniegiem czy deszczem. Na rynku znajdziesz również modele do powieszenia na drzewie w różnych rozmiarach.