brzoskwiniaJest ich ponad 2 tysiące odmian – jedne z luźną pestką (przede wszystkim do jedzenia na surowo), w innych przylegającą do miąższu (te są najlepsze na przetwory). Owoce brzoskwiń są delikatne i aromatyczne (sok z brzoskwiń nazywany był boskim nektarem), łatwo strawne, dobrze przyswajalne przez organizm i zasadotwórcze. Korzystając z sezonu, powinny je jadać osoby cierpiące na nad-kwasotę. Zawierają dość dużo witamin: A, trochę z grupy B oraz wit. C. Są też bogate w składniki mineralne: fosfor, magnez, wapń, potas, siarkę, sód, trochę miedzi, żelaza i cynku. 100 g dostarcza ok. 35 kcal. Najwięcej wartości odżywczych i smakowych mają owoce dojrzewające
Brzoskwinie źle znoszą transport, najwartościowsze są świeże w słońcu, bogactwo witamin znajduje się pod skórką.
Brzoskwinie regulują trawienie i lekko przeczyszczają. Poleca się je osobom stosującym diety odchudzające, chorym na reumatyzm i nerki, gdyż działają moczopędnie.
Najsmaczniejsze są owoce świeże, ale można je konserwować, a nawet suszyć. Nadają się na rozmaite przetwory, do likierów, można je dodawać do potraw mięsnych i do ciast (zawsze po wyjęciu pestki układać na przygotowanym cieście częścią przeciętą do góry i upiec). W medycynie ludowej jądra pestek stanowiły odtrutkę po nadużyciu alkoholu. Nie jest to jednak sposób godny polecenia, bo pestki zawierają trujący kwas pruski.