140188350700354000Stworzenie wyjątkowego wnętrza, które cechuje się estetycznym wyglądem, oryginalnymi rozwiązaniami stylistycznymi a jednocześnie jest funkcjonalne, nie jest wcale łatwe. Tworzenie aranżacji wnętrz wymaga dysponowania wiedzą dotyczącą stylistyki wnętrz, która może być zastosowana w określonym wnętrzu. Dopiero posiadając wiedzę o modnych oraz funkcjonalnych sposobach kształtowania przestrzeni można przystąpić do tworzenia projektu aranżacji wnętrza.

Znaczenie projektu architektury wnętrza

Stworzenie odpowiedniego projektu aranżacji wnętrza pozwala na ułatwienie realizowania poszczególnych prac. W projekcie można określić czytelny układ stref w pomieszczeniach, co przełoży się na estetykę całego pomieszczenia, ale również na funkcjonalność. W domu można wszystkie pomieszczenia oprzeć na czytelnym układzie stref. Wyróżnić można z jednej strony dzienną strefę, która będzie oddzielona od nocnej, co ułatwia zaaranżowanie poszczególnych stref tak by odpowiednio się prezentowały. W nocnej strefie domownicy przede wszystkim wypoczywają i z tego powodu niezwykle ważne jest zapewnienie w takich pomieszczeniach estetycznego wyglądu przestrzeni. Natomiast strefa dzienna to pomieszczenia, z których korzysta się każdego dnia. Z tego powodu niezwykle ważne jest zapewnienie w takiej przestrzeni domu między innymi przestronności, dobrego dostępu do światła. W pomieszczeniach przynależnych do strefy dziennej bardzo często trzeba regularnie wykonywać prace porządkowe, które są znacznie łatwiejsze do wykonania w funkcjonalnych wnętrzach.

Piękny hol i salon

Najbardziej reprezentacyjnymi pomieszczeniami w każdym domu są hol oraz salon. Są to pomieszczenia, które decydują nie tylko o estetyce całego domu, ale również o proporcjach do innych pomieszczeń. Salon pełni różne funkcje, czyli wypoczynkową, ale również reprezentacyjną. Hol w największym stopniu stanowi miejsce reprezentacyjne, gdyż w nim przyjmuje się goście, a jednocześnie poruszanie się do poduma jak też dotarcie do poszczególnych pomieszczeń wymaga przejścia właśnie przez hol. Wysoki hol można doświetlić światłem dziennym, które można zamontować w dachu lub poprzez zastosowanie dodatkowych przeszkleń. W salonie, który jest wysoki znacznie łatwiej jest stworzyć ciekawą przestrzeń. W takiej przestrzenie można wyeksponować bardziej obszerne elementy dekoracyjne jak kominek. W salonie o mniejszej wysokości również można stworzyć bardzo interesującą przestrzeń, ale istotne jest odpowiednie określenie funkcji, jakie ma spełniać taki salon. Nie zawsze salon może być miejscem wypoczynku, gdyż może do tego służyć inne pomieszczenie, czy sypialnia. Salon może spełniać wyłącznie rolę reprezentacyjną. Nawet w małej przestrzeni salonu warto jest zadbać o odpowiedni wygląd za oknem czy właściwie oświetlenie (źródło). W ten sposób możliwe jest znaczne zwiększenie estetycznego wyglądu salonu, w którym będzie można wygodnie przebywać zarówno w gronie rodziny, jak też w otoczeniu odwiedzających dom gości. Istotne jest, by dbając o estetyczny wygląd pomieszczeń nie zapomnieć o ich funkcjonalności.