Współczesne, niezwykle szybkie tempo życia, natłok informacji, pogoń za karierą, czy też problemy rodzinne sprawiają, że nie jeden człowiek ma problemy z odnalezieniem się w swojej sytuacji życiowej. Wpływa to negatywnie na jego funkcjonowanie. Dlatego obecnie dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy psychologa.

Czym zajmie się psycholog?

W kontaktach ze swoim pacjentem, psycholog zajmie się udzielaniem pomocy psychologicznej, stawianiem diagnozy oraz psychoterapią. Można udać się do niego wtedy, kiedy:
– odczuwa się trudności emocjonalne, takiej jak przygnębienie lub lęk,
– ma się problemy z odnalezieniem się w nowej sytuacji życiowej,
– odczuwa się potrzebę poradzenia sobie po trudnych albo dramatycznych przeżyciach.
Udając się do psychologa, można oczekiwać tego, że będzie on potrafił nazwać to, co dzieje się z emocjami – dzięki temu wyjaśni przyczyny trwania takiej sytuacji oraz mechanizm ich działania. Oczywiście nie stanie się to już na pierwszym spotkaniu. Są to bowiem sprawy bardzo delikatne i dokładna diagnoza może zająć kilka, a nawet kilkanaście spotkań. Na każdej takiej sesji pacjent będzie dostarczał psychologowi nowej wiedzy na swój temat, co pomoże w ustaleniu źródła problemów.

Psycholog Gliwice

Taki specjalista wyjaśni swojemu pacjentowi co się z nim dzieje – i zrobi to w taki sposób, by było to w pełni zrozumiałe, a zarazem zgodne z tym, co odczuwa ten drugi. Kolejnymi krokami w spotkaniach będzie wskazanie tego, jakie zmiany można wprowadzić w sposobie funkcjonowania danej osoby, by mogła ona poczuć się lepiej. W sesjach z psychologiem bardzo ważne jest też początkowe ustalenie celu. Oznacza to, że obie strony nazywają dokładnie to, jaki ma być efekt współpracy i dzięki temu razem do niego dążą. Nie mogą być to działania jednostronne: psycholog i pacjent zawsze powinni stanowić zespół i razem podejmować działania, które będą w stanie poprawić jakość życia tego drugiego. Tymi działaniami będą m.in. dyskusje, zadanie pisemne, używanie wyobraźni oraz trening zachowań.