Już od lat kominek jest ważnym elementem wielu domowych salonów w domach jednorodzinnych. Jest on wspaniałą dekoracją, dodaje wnętrzu przytulności, a jednocześnie stać się może źródłem ciepła – nie powietrza, ale wody w instalacji.

Kominki z płaszczem wodnym

Kominki ogrzewające powietrze mają wiele wad, ponieważ unoszą kurz, a zarazem dają małą stabilność ciepła. Dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem staje się kominek z płaszczem wodnym, w którym energia cieplna wytwarzana przy okazji spalania drewna podgrzewa wodę w płaszczu kominkowym. Włączając taki obieg grzewczy do instalacji CO, można więc bardzo efektywnie odzyskać energię cieplną, która powstaje przy spalaniu drewna. Kominek daje energię cieplną, jednak zgodnie z polskim prawem, nie może być on jedynym źródłem ciepła w domu. Jest tak głównie dlatego, że pochodzący z niego odzysk ciepła może się mocno wahać, a jest to zależne od rodzaju instalacji CO, ale też sprawności samego paleniska.

Zalety instalacji kominka z płaszczem wodnym

Jeśli chodzi o kominki z płaszczem wodnym Gliwice proponują naprawdę ciekawe i różnorodne opcje, które będzie można dopasować do każdego domu. Naprawdę warto to zrobić, ponieważ takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści. Po pierwsze, taki kominek pozwala na o wiele bardziej efektywne spożytkowania ciepła (uzyskiwanego podczas spalania drewna) niż kominek ze zwykłym wkładem. Po drugie, ma on wysoką sprawność – sięga ona nawet 80%. Dzieje się tak, ponieważ płaszcz wodny otacza praktycznie niemal całą komorę spalania kominka i wtedy woda bardzo skutecznie odbiera ciepło z paleniska, a później przekazuje je do centralnej instalacji grzewczej (albo do grzejników albo do ogrzewania podłogowego). Po trzecie, kominek z płaszczem wodnym może zapewnić obniżenie kosztów ogrzewania. Jest on bowiem doskonałym źródłem wspierającym główną instalację grzewczą, np. kotła zasilanego gazem ziemnym. Dzięki temu, że drewno jest znacznie tańsze niż gaz, użytkowanie kominka może zmniejszyć koszty ogrzewania domu.