W trakcie ciąży wykonuje się szereg badań – obowiązkowych i dodatkowych – które pozwalają stwierdzić czy płód rozwija się prawidłowo i czy zdrowie matki nie jest zagrożone. Wśród badań obowiązkowych są m.in. morfologia krwi, badanie moczu, USG, WR, czyli odczyn Wassermanna, a także kardiotokografia. Dodatkowo wykonuje się m.in. biopsję kosmówki, test PAPP-A i test NIFTY. Co pozwalają stwierdzić wyniki tych badań? Dlaczego są tak ważne?

W ciągu ostatnich lat medycyna prenatalna znacznie się rozwinęła. Pojawiło się wiele metod diagnostycznych pozwalających na coraz wcześniejsze wykrycie i leczenie wad rozwojowych płodu.

W trakcie prawidłowo przebiegającej ciąży kobieta powinna odbyć około dziesięciu wizyt ginekologicznych. Niektóre badania należy obowiązkowo powtarzać co pewien czas. Wśród nich są m.in. morfologia krwi, badanie moczu, badanie w kierunku przeciwciał odpornościowych, pomiar ciśnienia tętniczego, wagi ciała, tętna płodu czy ocena ruchliwości płodu.

Badanie płodu metodą USG pozwala ocenić rozwój i wymiary płodu

Kobieta powinna co najmniej 3 lub 4 razy w trakcie ciąży poddać się kontrolnej ultrasonografii. Badanie jest bezbolesne, bezpieczne dla matki i dziecka i nie wymaga żadnych wcześniejszych przygotowań. Dzięki niemu można wykryć niektóre nieprawidłowości w rozwoju płodu, określić m.in. wymiary dziecka i ocenić stan jego narządów wewnętrznych, np. serca, nerek, wątroby i mózgu.

Badanie WR pozwala zapobiec poronieniu

Odczyn Wassermanna, tzw. WR, to badanie krwi, które pozwala wykryć przeciwciała bakterii kiły. Kiła jest chorobą weneryczną, która może stanowić poważne zagrożenie dla płodu. Nieleczona w trakcie ciąży – może spowodować m.in. poronienie.

Badanie KTG określa czynność serca płodu

KTG, czyli kardiotokografia, to 30-minutowe badanie na które składa się tokografia, czyli rejestracja czynności skurczowej macicy i kardiografia – rejestracja akcji serca płodu. Gdy ciąża przebiega prawidłowo badanie wykonuje się pod sam koniec jej trwania i w czasie porodu. Aparaty KTG pozwalają ocenić wydolność oddechową łożyska, czynność serca płodu i określić skurcze mięśnia macicy. Dużo więcej informacji na tematy techniczne związane ze sprzętem do KTG można znaleźć tutaj: https://www.philips.pl/healthcare/solutions/mother-and-child-care/fetal-maternal-monitoring

Test PAPP-A pomaga wykryć wady genetyczne takie jak zespół Downa

Test PAPP-A (Pregnancy-associated plasma protein-A) jest nieinwazyjnym badaniem prenatalnym, podczas którego pobiera się próbki krwi matki. Celem badania jest wykrycie nieprawidłowości w rozwoju dziecka przede wszystkim w kierunku wad genetycznych takich jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy Patau.

Badania prenatalne pozwalają nie tylko na wykrycie, ale także leczenie wielu chorób dziecka jeszcze w łonie matki. Z tego względu wielu rodziców decyduje się na przeprowadzenie nie tylko badań obowiązkowych, ale także dodatkowych.