IMG_0244Coraz więcej osób na nowo odkrywa zalety picia czarnej kawy bez dodatków. Daje to nie tylko przyjemność delektowania się walorami smakowymi i swoistymi aromatami naparu kawowego, to także możliwość wykorzystania jej naturalnych właściwości do przyspieszenia odchudzania. Jakie jeszcze korzyści płyną z picia czarnej kawy?

Umiarkowane spożycie kawy ma korzystny wpływ na zdrowie. Dobroczynne właściwości substancji zawartych w naparze kawowym są wykorzystywane w profilaktyce wielu groźnych chorób. Także sportowcy przekonali się, jak kawa może być pomocna w poprawie zdolności wysiłkowych organizmu i w intensyfikacji treningu. O jakich jeszcze korzyściach z picia czarnej kawy warto wiedzieć?

Czarna kawa pozwala delektować się naturalnym smakiem i aromatem naparu

Stosowanie dodatków do kawy w postaci mleka, śmietanki, syropów smakowych, cukru, przypraw, czekolady, alkoholu lub kakao ma istotny wpływ na walory smakowe kawy. Na rynku dostępne są ziarna kawowe wielu rodzajów i odmian, pochodzących z najdalszych zakątków świata. Picie kawy w postaci mocnego espresso ze świeżo wypalonych i zmielonych ziaren pozwala na wydobycie charakterystycznych aromatów i nut smakowych w nich zawartych. Posmak karmelu, orzechów, miodu, czekolady, cytrusów czy owoców leśnych można wyczuć wyłącznie pijąc czarną kawę. Warto sięgnąć po to bogactwo smaków i delektować się nimi.

Czarna kawa nie tuczy i pomaga w odchudzaniu

Napar kawowy bez dodatków ma zaledwie kilka kalorii (ok. 2 kcal w 100 g), to znaczy, że mogą ją pić bez obaw także osoby będące na diecie. Stosowanie dodatków znacznie podnosi kaloryczność naparu kawowego – kawa z dwoma łyżeczkami cukru, mlekiem i odrobiną bitej śmietany to już około 200 kcal, na które nie mogą sobie pozwolić osoby odchudzające się. Co więcej – naturalne właściwości kofeiny zawartej w kawie pomagają w walce o szczupłą sylwetkę. Kawa osłabia apetyt, mobilizuje co regularnych ćwiczeń i napędza metabolizm, co skutkuje szybszym spalaniem tkanki tłuszczowej.

Czarna kawa silniej pobudza niż ta z mlekiem

Dodatek produktów mlecznych (mleka, śmietanki, bitej śmietany) nie tylko zmienia smak kawy, ale także wpływa na jej właściwości. Mleko ogranicza wchłanianie kofeiny w przewodzie pokarmowym, przez co znacznie osłabia jej pobudzający wpływ na organizm. Czarna kawa dodaje energii, mobilizuje do działania, podnosi wydajność, ogranicza senność, poprawia koncentrację i zdolności umysłowe.

Czarna kawa zmniejsza bolesność zakwasów

Dzięki piciu czarnej kawy możemy nie tylko intensywniej ćwiczyć, ale także łatwiej znosić dolegliwości bólowe po treningu objawiające się w postaci tzw. zakwasów. Dzieje się tak dlatego, że substancje zawarte w kawie (przede wszystkim kofeina) podnoszą próg bólu w organizmie oraz zwiększają ciśnienie. Aby jak najlepiej wykorzystać kawę do szybkiej redukcji zakwasów, należy pić ją w postaci czarnego naparu bez dodatków.

Czarna kawa może być przyjazna żołądkowi

Wiele osób skarży się na zgagę, niestrawność, pieczenie i ból brzucha po wypiciu czarnej kawy. Najnowsze badania pokazują, że za te dokuczliwe objawy odpowiedzialne są woski – substancje tłuszczowe pokrywające zielone ziarna kawowe. Problem drażniących właściwości kawy został rozwiązany przez badaczy z włoskiej firmy Bristot – znanego na całym świecie producenta kawy. Opracowali oni metodę odwoskowania ziaren, dzięki której powstała Gentile Stomach Friendly – kawa przyjazna żołądkowi. Gentile można pić w postaci czarnego naparu bez dodatków, co pozwala wykorzystać naturalne właściwości zawartej w niej kofeiny. To dobra wiadomość dla sportowców, osób odchudzających się i tych, którzy na co dzień piją dużo kawy. Po kawę Gentile powinny także sięgnąć osoby z dolegliwościami układu pokarmowego (np. z chorobą wrzodową), które do tej pory musiały zrezygnować z picia ulubionego napoju ze względu na jego drażniące działanie. Kawa przyjazna dla żołądka zyskała już uznanie na całym świecie, teraz także do kupienia w Polsce w dobrych aptekach (także internetowych).

fot. by Boccaccio1 via flickr.com, creative common licence