foty-wp-4Podkarpacie to region, który znany jest z dań charakteryzujących się naturalnym smakiem i tajemniczymi nazwami. Znasz potrawy, takie jak hartacze, krężałki, kugiel czy hałuszki? Oto krótkie wprowadzenie, które zdradzi Ci tajniki kuchni podkarpackiej.

Lokalne specjały kuchni z tego regionu Polski możemy znaleźć nie tylko tam, ale również w wielu miejscach kraju i za granicą. To nasza chluba narodowa. Te potrawy zazwyczaj możemy spróbować w gospodarstwach agroturystycznych, tradycyjnych restauracjach i góralskich chatach. Co zrobić, jeśli chcesz przenieść klimat gór do swojej kuchni?

Kuchnia Podkarpacia opiera się na naturalnych składnikach. Słynie z doskonałych pierogów, wyśmienitych zup np. żuru czy krupniku. Jednym z najbardziej charakterystycznych dań jest kwaśnica, czyli zupa góralska otrzymywana z soku z kiszonek kapusty, mięsa i ziemniaków. W odróżnieniu od kapuśniaku nie dodaje się do niej żadnych warzyw. (Przepis na kwaśnicę warty polecenia: http://www.codogara.pl/7958/kwasnica/)

Najlepszą kwaśnicę górale przygotowują na bazie rybnego wywaru – ma wówczas specyficzny posmak. Wiele smaków kuchni Podkarpacia wywodzi się z kulinarnej kultury węgierskiej, ukraińskiej i innych krajów. Charakteryzuje się prostotą.

Jednym z najstarszych przepisów są proziaki – receptura na tę potrawę przekazywana jest z pokolenia na pokolenie od ponad 150 lat. Istotą potrawy są owalne placuszki smażone z dodatkami. Podaje się je ze śmietana, zimnym mlekiem lub na słodko z konfiturą. Oprócz tego na uwagę zasługuje także słynny chleb flisacki, który kusi chrupkością oraz niesamowicie pyszne przetwory regionalne – powidła, dżemy i konfitury.

Niewiele osób wie o tym, że w tamtejszym regionie warunki umożliwiają uprawę winorośli i od kilkudziesięciu lat na Podkarpaciu powstało wiele winnic, które są źródłem oryginalnych polskich win.

Garść przepisówfoty-wp-12

Żur

Składniki: 300 gram mąki owsianej, 1 gruba kromka chleba, 1 litr ciepłej wody, sól, 1 cebula, 1 łyżka kminku, 250 gram drożdży

Składniki suche zalewamy ciepłą wodą, po czym nakrywamy przykrywką i zostawiamy na 24 godziny. Po tym czasie wyciskamy resztki za pomocą gazy i dolewamy około 2 litry wody. Gotujemy na wolnym ogniu z dodatkiem zeszklonej i pokrojonej cebuli. Gotujemy przez około godzinę. Żur podajemy z gotowanymi bobem, fasolą, grochem lub ziemniakami.

Halyszki ziemniaczane

Składniki: 1 kg ziemniaków, 4 mąki pszennej, 2 jaja, 1 cebula, 100 gram masła

Przyrządzenie: Obrane ziemniaki trzemy na tarce, odcedzamy za pomocą gazy, aby pozbyć się nadmiaru wody. Dodajemy jajko, mąkę i solimy, po czym zaczynamy mieszać składniki. Kiedy powstanie ciasto tworzymy placuszki wielkości rzodkiewki – gotujemy je w osolonej wodzie, a później podsmażamy z cebulką na maśle. Najlepiej smakują z dodatkiem startego sera np. bryndzy.