Projektowanie oświetlenia w mieszkaniu jest jednym z najbardziej wymagających zadań. Jeśli popełnimy tutaj jakikolwiek błąd, może się okazać, że któreś z naszych pomieszczeń nie spełnia należycie swojej funkcji. Niedostateczne doświetlenie jest przyczyną złego samopoczucia, postępujących wad wzroku itd. Wybierając się do sklepu z asortymentem oświetleniowym warto poświęcić kilka chwil na lamy podłogowe – funkcjonalne i urocze.

Lampa podłogowa jako doświetlenie małych pomieszczeń

Jedną z bardzo cenionych funkcji lam podłogowych jest to, że są mobilne. Tego samego nie da powiedzieć się o lampach wiszących czy kinkietach, które raz zamontowane nie dadzą się już przestawić. W mało ustawnych pomieszczeniach lampa podłogowa może być jedynym ratunkiem by równomiernie doświetlić wnętrze. Zwłaszcza, jeśli występują w nim wnęki lub spora ilość mebli, które zasłaniają światło dzienne.

Sporą zaletą lampy podłogowej jest też fakt, że nie wymaga dodatkowej podstawy, tak jak lampy biurowe czy lampki nocne. Oznacza to, że lampę podłogową postawimy praktycznie w każdym kącie pokoju, przenosząc ją w zależności od potrzeb. Produkty te są lekkie, więc ich przestawienie nie będzie wyzwaniem nawet dla dzieci czy osób starszych. Jeśli lampa podłogowa posiada klosz otwarty ku górze, to skierowane na górną część ściany oraz sufit promienie będą optycznie powiększać wnętrza o małym metrażu.

Fot. Lampa podłogowa (https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/13-lampy-podlogowe)

Lampa podłogowa jest najbardziej wielofunkcyjna

To stwierdzenie obroni się w mieszkaniach, w których pomieszczenie spełnia wiele funkcji, a bywa tak, że salon, biuro, sypialnia i jadalnia to ten sam pokój. Musimy zatem wstawić do niego takie oświetlenie, które będzie maksymalnie wielofunkcyjne i nada się w każdym przypadku. Lampa podłogowa, lekka i mobilna, pozwala często na regulowanie wysokości oraz kierunku padania promieni świetlnych. W wielu przypadkach posiada ona kilka źródeł światła, które można skierować w kilka miejsc, oświetlając jednocześnie stół, biurko i kanapę.

To, o czym często wspominają architekci krajobrazu, to błędy podczas aranżacji wnętrz związane z niedostatecznym doświetleniem pomieszczeń. Skupiamy się wyłącznie na głównym źródle światła, jakim jest lampa wisząca, całkowicie zapominając o tym, że w niektórych przypadkach, zwłaszcza jeśli pokój jest przestronny, to nie wystarczy do normalnego funkcjonowania. Lampa podłogowa jest dodatkowym źródłem światła, które zabiera relatywnie mało miejsca w pomieszczeniu, a w razie potrzeby doświetli wybrany obszar. Przykładem jest sypialnia, gdy domownicy czytają przed spaniem, lub biurko w pokoju dziecięcym, gdy nasze pociechy odrabiają lekcje we wczesne, zimowe wieczory.

Lampa podłogowa ważnym elementem stylizacji pomieszczenia

Nie sposób pominąć tę drobną, ale jakże ważną cechę lamp podłogowych, jaką jest jej silny wpływ na kreowanie stylu wnętrza. Dzieję się tak za sprawą kloszy, które bywają bardzo oryginalne i za dnia są same w sobie dekoracją. Jeśli więc nasze wnętrze cierpi na brak wyrazistych dodatków, a nie posiadamy miejsca na takowe, zakup lampy podłogowej może załatwić dwie kwestie naraz – czyli doświetlić pomieszczenie i dodać uroku, a nawet wyznaczyć całkowicie nowy styl.