Grzyb na ścianie w mieszkaniu ciągle się odnawia, a Ty czujesz się przez to niekomfortowo i zdajesz sobie sprawę ze szkodliwego wpływu, jaki ma na Twoje zdrowie? W takim razie podejmij skuteczną walkę z tym intruzem w Twoim domu! Zobacz, co zrobić, by nie wracał!

Sprawdź wilgotność powietrza w mieszkaniu

Grzyb w mieszkaniu może się pojawić w momencie, gdy wilgotność powietrza jest zbyt wysoka. Dlatego też atakuje przede wszystkim ściany, sufity oraz fugi w kuchniach i łazienkach, w których często powstaje para wodna w dużych ilościach, która osadza się na płaszczyznach, tworząc warunki sprzyjające rozwojowi grzyba.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy wilgotność powietrza w Twoim mieszkaniu jest na odpowiednim poziomie, możesz zaopatrzyć się w higrometr lub inne urządzenie, które go zawiera, np. domową stację pogody. Idealna wilgotność powietrza to 40-60%, jeśli jest wyższa, koniecznie zacznij walczyć o obniżenie jej poziomu, jeśli zaś zbyt niska, zaopatrz się w nawilżacz powietrza.

Wybierz pochłaniacz wilgoci

Skutecznym sposobem na walkę z wilgocią w mieszkaniu jest używanie osuszacza powietrza. Takie urządzenie ma za zadanie skraplać powietrze i gromadzić wodę w specjalnym zbiorniku. Najlepsze pochłaniacze wilgoci mają spore pojemniki, których nie trzeba często opróżniać lub dają możliwość ciągłego odprowadzania wody bezpośrednio do kanalizacji. Przed zakupem warto sprawdzić także kilka innych parametrów – najważniejsza będzie tu rzecz jasna wydajność. Podstawowe modele osuszaczy powietrza mogą zbierać około 4-5 litrów na dobę, bardziej zaawansowane osiągają wyniki rzędu nawet 20 litrów na 24 godziny! Bardzo ważne jest też, by urządzenie pracowało cicho i nie zaburzało domowego spokoju, szczególnie w ciągu nocy.

Zapobiegaj – stwórz warunki nieprzyjazne grzybom

W walce z grzybem w mieszkaniu pomocne będą także zmiany wprowadzane na co dzień:

  • częste wietrzenie domu – zapewniając odpowiednią wymianę powietrza, minimalizujesz ryzyko powstawania wilgoci i rozwijania się grzybów. Zimą skorzystaj z opcji rozszczelnienia okien, dzięki której zadbasz również o odświeżenie powietrza w mieszkaniu;
  • nie susz prania w domu – w miarę możliwości unikaj rozwieszania mokrego prania w pomieszczeniach. Woda z ubrań łatwo przedostanie się bowiem do powietrza, co może być fatalne w skutkach, jeśli wilgotność jest i tak już zbyt wysoka;
  • używaj pokrywek – w czasie gotowania koniecznie przykrywaj garnki! Wówczas masz pewność, że nie będzie powstawała para wodna, a tym samym nie zwiększy się wilgotność powietrza;
  • dbaj o wentylację – kiedy się kąpiesz lub gotujesz, koniecznie włączaj wentylatory w kuchni i łazience, które pomogą odprowadzić parę wodną na zewnątrz.

Te proste zasady wprowadzone w życie nie wyeliminują problemu grzyba, ale w znacznym stopniu pomogą przeciwdziałać jego powstawaniu. Pamiętaj, że wykwity, które już pojawiły się na ścianach należy zwalczać chemią, ale bez zastosowania osuszania i profilaktyki, problem może wracać.