Polacy coraz więcej podróżują i spędzają urlopy za granicą. Wyruszając na wakacje liczą na niezapomniane wrażenia i pełen relaks. Jednak nikt nie może przewidzieć nieoczekiwanych zdarzeń losowych, w wyniku których urlop spędzimy w szpitalu zamiast nad morzem czy w górach. Na takie okoliczności warto wykupić ubezpieczenie podróży.

Wybierając się na wypoczynek, nikt raczej nie myśli o chorobie czy wypadku. Oczekujemy doskonałej zabawy i wypoczynku. Poza tym, wybierając się w podróż z biurem turystycznym, jesteśmy przekonani, że wykupione ubezpieczenie jest wystarczające. Owszem, biuro podróży ma obowiązek zadbania o polisę, jednak zakres ochrony ubezpieczeniowej jest ograniczony. Dlatego warto wykupić ubezpieczenie podróżne we własnym zakresie.

Na ubezpieczenie z biura podróży nie zawsze można liczyć

Ubezpieczenie podróżne zapewniane przez biuro turystyczne zwykle obejmuje dość niskie sumy gwarancyjne. Może się więc okazać, że w razie wypadku wysokość odszkodowania nie będzie w stanie pokryć całkowitych kosztów pobytu w szpitalu czy leczenia – szczególnie, jeśli do wypadku doszło za granicą. Ubezpieczenie oferowane przez biuro podróży najczęściej też nie pokrywa kosztów transportu medycznego z zagranicy. Dla turysty oznaczać będzie to jedno: osoba poszkodowana będzie musiała opłacić rachunek za koszty leczenia we własnym zakresie. Może to okazać się bardzo drogie.

Ograniczony zakres ubezpieczenia EKUZ

Każdy polski turysta wyjeżdżający za granicę może skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Daje ona dostęp do publicznych placówek służby medycznej na za granicą, jednak w ograniczonym zakresie, obowiązuje bowiem w wybranych krajach – o ile można z niej skorzystać w Niemczech, Grecji czy Francji – tak w Egipcie, Turcji czy Meksyku nie jest uznawana. Warto podkreślić, że dostęp dotyczy wyłącznie tych usług, które są finansowane w danym państwie. Ponadto trzeba mieć świadomość, że EKUZ nie obejmuje transportu medycznego do kraju – nawet wtedy, gdy stan zdrowia turysty nie pozwala na samodzielny powrót.

5 powodów, dla których warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie podróży

Chcąc zabezpieczyć rodzinę podczas wspólnego wyjazdu, warto wykupić ubezpieczenie podróży. Istnieje co najmniej 5 najważniejszych powodów ku temu.

  • Można wykupić polisę turystyczną obowiązującą w konkretnym kraju.
  • Osoba ubezpieczona może korzystać zarówno w publicznych, jak i prywatnych placówek medycznych.
  • Ubezpieczenie podróżne może uwzględniać również ubezpieczenie assistance.
  • Wypłacana suma odszkodowania wystarczy na pokrycie kosztów transportu medycznego.
  • Ubezpieczenie podróży może zawierać dodatkowe opcje, np. ubezpieczenie NNW, OC, opcję ratownictwa i poszukiwania.

Ubezpieczenie podróży jest niewielkim wydatkiem w porównaniu z kosztami, z jakimi może wiązać się wypadek podczas urlopu. Dlatego przed każdym wyjazdem warto wykupić polisę u ubezpieczyciela.