Zdarzyło się – Twoja ulubiona sukienka, kostium czy spódniczka zostały poplamione. Nie była zbyt tania, więc obawiasz się, że próby usunięcia plam skończą się na zniszczeniu tkaniny. Podpowiadamy, najlepsze rozwiązanie.

W tym przypadku eksperymentowanie faktycznie może skończyć się nieprzyjemnie. Przede wszystkim zwróć uwagę na metkę. Jeśli widnieje na niej informacja, że danej rzeczy nie wolno prać w pralce, lepiej nie próbuj eksperymentować. Jeśli się okaże, że zniszczyć tkaninę, np. ją odbarwisz – nie uda się już naprawić błędu. Znacznie prostszym sposobem od własnych eksperymentów jest oddanie ubrania do pralni chemicznej. Podpowiadamy, o czym powinnaś pamiętać, powierzając ubranie specjalistom.

Im szybciej tym lepiej

Prawda jest taka, że im prędzej oddasz zabrudzoną odzież do pralni, tym lepiej. Nie czekaj aż plama na dobre się zadomowi. Im dłużej czekasz, tym trudniej będzie ją usunąć. Tym większa jest również szansa na całkowite usunięcie plam. Zacieki z potu na jedwabnej bluzce czy stare plamy z lakieru do włosów na wełnie mogą okazać się wręcz niemożliwe do wybawienia. Nie ma, zatem, na co czekać. Plamy zniszczą strukturę materiały, głęboko w nie wnikną.

Porozmawiaj z pracownikiem pralni

Osoby pracujące w pralniach chemicznych, znają się na rzeczy, ale przecież też nie wiedzą wszystkiego. Dlatego podczas przyjmowania odzieży, powiedz mu dokładnie jak powstała plama. Jak długo znajduje się na odzieży i z jakich substancji powstała. Pamiętaj również o tym, aby nie zaprasowywać zabrudzeń. Działa to destrukcyjnie zarówno na świeże plamy, jak i na te, które próbowałeś wywabić własnymi sposobami. W ten sposób tylko utrwalisz plamę! Wówczas może okazać się, że jej usunięcie stanie się niemożliwe, a bluzka będzie nadawała się do wyrzucenia.

Oddaj do pralnia cały komplet

Nawet, jeśli wydaje Ci się, że marynarka jest czysta, a tylko spódnica wymaga odświeżenia – oddaj do pralni cały komplet. Z czasem okazać się może, że zaistniała różnica w kolorach. Dlatego równoczesne pranie obu części zagwarantuje Ci to, że cały kostium zachowa identyczny odcień.

O odzież należy dbać

Wiadomo, że o zabrudzenia nietrudno i zdarzyć się mogą właściwie zawsze i wszędzie. Pamiętaj jednak, że ważne jest również to, w jaki sposób dbasz o swoje rzeczy. Jak je przechowujesz i pierzesz, na co dzień. Jeśli dość często nosisz sukienkę czy kostium, również szybciej się on zużywa a kolor może szybciej się sprać. Jeśli pierzesz je równocześnie, nie powinno być problemu. Zajmujesz się ich praniem w warunkach domowych, a do pralni oddajesz od czasu do czasu? Jeśli producent zezwala na pranie ubrania w tradycyjnej pralce nie ma w tym nic złego, o ile robisz to dobrze. Czy na pewno stosujesz odpowiednią temperaturę wody? Być może jest ona za ciepłą? Czy używane przez Ciebie środki są bezpieczne dla tkanin? Czy daną rzecz można prasować? Rzadko zwracamy uwagę na metki, a to poważny błąd! Jeśli tak, upewnij się, jaka powinna być maksymalna temperatura żelazka. Koniecznie zwróć na to uwagę.

Więcej porad oraz informacji na temat pralni znajdziesz na stronie http://pralniaok.pl/PralniaOK posiada swoja placówki na terenie Warszawy i Piaseczna.