Dywany spełniają dwie ważne funkcje. Po pierwsze, chronią one podłogę przed zniszczeniem, zapewniając jednocześnie komfort i wygodę domownikom, po drugie – doskonale sprawdzają się one jako element dekoracyjny.

Aby w pełni spełniały one swoje zadania, warto zakupić do nich dodatki. Należą do nich m.in. listwy, maty antypoślizgowe oraz nakładki na stopnie na schodach. Decydując się na takie wyposażenie, można sprawić, że mieszkanie będzie nie tylko bezpieczne, ale również efektowne pod względem wystroju.

Listwy i ich elementy

Listwy to dodatki do dywanów, które spełniają kilka zasadniczych funkcji. Po pierwsze, maskują one dylatację (czyli szczelinę znajdującą się między podłogą a ścianą). Dzięki temu nie dochodzi do wybrzuszania się podłogi przy zmianach wilgotności powietrza.

Drugą, równie istotną funkcją listew jest ochrona ściany przed uderzeniem (ciałem lub przedmiotem, jak np. odkurzacz), a także zabrudzeniem (np. przy myciu podłogi). Istnieje możliwość zakupu różnych odmian listew, jeśli chodzi o zastosowany w nich materiał (jak tworzywo sztuczne, drewno lub płyta MDF), jak i kolor (np. biel, orzech, dąb).

Oprócz tego listwy do podłóg mogą być mocowane w różny sposób. Najczęściej spotyka się mocowanie na klipsy i kołki, lecz można również zakupić takie listwy, do montowania których stosuje się kołki, klej lub gwoździe.

Charakteryzują się one wówczas wysoką ochroną przed rozwarstwieniem, choć z drugiej strony trudniej się je zdejmuje. Przed zakupem listew, warto wykonać dokładne pomiary, co pozwoli na wyposażenie się w ich odpowiednią ilość oraz na dostosowanie ich do podłogi idealnie pod kątem długości i wysokości.

Trzeba także pamiętać o tym, że listwy uzupełniane są o inne elementy, jak np. łączniki oraz narożniki, które sprawiają, że są one dobrze wyprofilowane i solidnie połączone ze ścianą oraz podłogą, a także mają większe walory dekoracyjne.

Maty antypoślizgowe pod dywany i ich rola

Głównym zadaniem mat antypoślizgowych jest zapobieganie przesuwaniu się dywanów oraz ochrona podłogi przed zarysowaniem. Ponadto, niektóre modele pozwalają także tłumienie kroków, co zmniejsza hałas w domu lub w mieszkaniu.

Takie dodatki do dywanów zostały wykonane z wysokiej jakości tworzyw sztucznych. Niektóre ich modele znajdują zastosowanie na podłogach ogrzewanych.

Maty antypoślizgowe dostępne są w różnej konfiguracji, jeśli chodzi o ich wymiary. Na specjalne życzenie istnieje możliwość docięcia ich na pożądaną długość i szerokość.

Nakładki na stopnie na schodach

Nakładki na stopnie na schodach to wykonane z wysokiej jakości tworzyw sztucznych lub z gumy produkty, które oprócz ich dekoracyjnego charakteru, wpływają również na bezpieczeństwo.

Zmniejszają one ryzyko potknięcia się i upadku na schodach (także tych, na których znajduje się dodatkowo dywan), który może być bardzo bolesny.

Niektóre odmiany nakładek są odporne na działanie warunków atmosferycznych i mogą być stosowane na zewnątrz. Przed ich zakupem warto ponadto zwrócić uwagę na ich długość i szerokość. W ten sposób dobierze się produkt idealnie dostosowany do danych schodów.