Dawniej kuchnia była kojarzona ze sprzętem kuchennym, z kuchenką gazową na czele. Nic w tym dziwnego, ponieważ kuchenka jest miejscem centralnym i sercem kuchni, lecz sama kuchnia to także sprzęt pomagający nam podczas przyrządzania posiłków i atmosfera, która w tym pomieszczeniu powinna być kojarzona z ciepłem rodzinnym.

Tekst przy współpracy z: naczynia.olkusz.pl

Dawniej kuchnia była kojarzona ze sprzętem kuchennym, z kuchenką gazową na czele. Nic w tym dziwnego, ponieważ kuchenka jest miejscem centralnym i sercem kuchni, lecz sama kuchnia to także sprzęt pomagający nam podczas przyrządzania posiłków i atmosfera, która w tym pomieszczeniu powinna być kojarzona z ciepłem rodzinnym. Nie dziwi więc fakt, że zarówno kuchenki jak i sprzęt do nich przeznaczony wybierane są nie tylko ze względu na wartość praktyczną, ale także wizualną. Nie ma nic złego w kuchenkach gazowych, bowiem były, są i będą użyteczne, jednak w przypadku kuchni indukcyjnej mamy do czynienia z wieloma dodatkowymi zaletami, takimi jak łatwość w czyszczeniu czy bezpieczeństwo związane między innymi z tym, że w przypadku nowoczesnej kuchni indukcyjnej niemożliwym jest zatrucie się gazem. Kolejnym powodem dla którego kuchnie indukcyjne stają się coraz bardziej popularne jest ich nowoczesny i piękny wygląd. Skoro jednak kuchnia indukcyjna działa inaczej od gazowej, to czy powinniśmy wymienić też cały sprzęt kuchenny, taki jak garnki itp.? Nie ma takiej potrzeby, a za przykład niech posłuży nam czajnik.

Niektórzy mają w domu czajniki emaliowane, inni zaś wykonane ze stali nierdzewnej. Zasadniczo oba te rodzaje doskonale pasują w połączeniu z kuchnią indukcyjną i to samo tyczy się garnków wykonanych z tych samych materiałów. Jedyne czego warto unikać, to zła jakość stali, lub czajniki wykonane z aluminium. Oznacza to, że wymieniając kuchnię gazową na indukcyjną nie ma potrzeby wymiany sprzętu kuchennego, lecz często wraz z tak wielkimi zmianami postanawiamy wymienić część garnków lub czajnik. To samo tyczy się urządzania mieszkania od nowa, a wówczas warto wszystko przemyśleć, tak by kuchenka doskonale współgrała z czajnikiem zarówno pod względem estetycznym jak i praktycznym. Stając się posiadaczami kuchni indukcyjnej z nowoczesnym sznytem, chcemy często aby i sprzęt kuchenny miał nowoczesny wygląd. W takim przypadku doskonałym wyborem będą czajniki wykonane ze stali nierdzewnej.

Warto wiedzieć, że podczas gotowania wody, z metalu mogą się do nich przedostawać związki chemiczne, które nie tylko wpływają na smak wody, a więc także herbaty i kawy, ale na dłuższą metę mogą wpływać także niekorzystnie na nasze zdrowie. Czajniki wykonane ze stali nierdzewnej posiadają bardzo wysoką jakość, dlatego nie trzeba martwić się o wpływ chemii na zdrowie i smak. Decydując się na wybór takiego sprzętu warto zwrócić uwagę także na grubość dna oraz jego profil. Czajniki mogą mieć delikatnie wypukłe lub wklęsłe dno, które doskonale sprawdza się na kuchniach gazowych, rozprowadzając temperaturę bardzo dokładnie. W przypadku płyt indukcyjnych należy wybierać takie czajniki, których dno jest możliwie najbardziej płaskie i równe. Dzięki temu temperatura będzie rozchodzić się dokładnie, a woda zagotuje się szybciej. Warto wybierać także takie czajniki, których dno jest grube. Takie modele na dłużej utrzymują ciepło, a w dodatku są bardziej wytrzymałe zarówno na temperaturę jak i uszkodzenia fizyczne gdyby czajnik niechcąco spadł na podłogę. Świetnym wyborem są także garnki emaliowane, które są bardzo eleganckie i nawiązują często do dawnych czasów, tworząc piękny kontrast z nowoczesną kuchnia indukcyjną. Czajniki emaliowane są także bardzo odporne i bezpieczne, ponieważ emalia dodatkowo zabezpiecza wodę przed przedostawaniem się do niej wcześniej wspomnianych substancji chemicznych.

Kuchnia indukcyjna jest piękna i funkcjonalna, a sprzęt kuchenny który z nią połączymy nie musi być specjalnie wyszukany. Najważniejsze by jego dno było płaskie, a jeśli w dodatku będzie grube to nasz czajnik jedynie na tym zyska. Czajniki emaliowane są bardzo często wybierane do łączenia z kuchnią indukcyjną, ponieważ są piękne i bardzo ciekawie kontrastują z nowoczesnym designem. Warto je wybierać także ze względu na ich funkcjonalność i elegancki wygląd, bowiem czajniki emaliowane mogą być także piękną częścią wystroju każdej kuchni.