Żaluzje plisowane, czyli tzw. plisy okienne są ciekawym rozwiązaniem w kwestii aranżacji okien. Oprócz oryginalnego wyglądu oferują nietypowy sposób działania. Co należy o nich wiedzieć? Jakie są ich plusy i minusy?

Wyjątkowy mechanizm

Tym, co niewątpliwie najbardziej wyróżnia plisy spośród innych typów osłon okiennych, jest ich wyjątkowy sposób działania. Żaluzje i rolety rozsuwają/rozwijają się z reguły z góry na dół. Tylko w ten sposób można regulować jaka powierzchnia okna ma zostać zasłonięta. Plisa zamontowana jest na dwóch stelażach, dlatego można ją zzuwać zarówno z góry na dół, jak i od dołu do góry! Taki mechanizm daje ogromne liczne warianty ustawienia plisy i wiele możliwości w codziennym użytkowaniu.

Wygodna osłona przed słońcem

Plisy są niezwykle uniwersalną osłoną okienną. Umożliwiają zasłonięcie jedynie wybranej części okna, dają więc dużo swobody w użytkowaniu. Rano, jeśli nie chcesz całkiem zasłaniać okien, ale razi cię wschodzące słońce – możesz zasłonić jedynie górną część okna. W ciągu dnia, w miarę jak słońce będzie wędrowało po nieboskłonie, możesz ją odpowiednio przesuwać. Dzięki temu ochronisz się przed drażniącymi promieniami słońca, nie odcinając się od światła i widoków na świat zewnętrzny. Jeśli jednak zależy ci właśnie na całkowitym zasłonięciu okna – nie ma sprawy! Plisy również da się rozłożyć na całej długości okna. Dobrze dobrany materiał pozwoli ci ponadto na zabezpieczenie pokojów przed nagrzewaniem (materiały z powłokami odbijającymi promienie słoneczne) i dostosowanie poziomu przepuszczalności światła do swoich potrzeb.

Sprytna ochrona prywatności

A jak plisy zdają egzamin, jeśli potrzebujemy odrobiny prywatności? Tak samo dobrze! Każdemu z nas zdarzają się sytuacje, że trzeba na szybko się przebrać. Wiele osób lubi np. pochodzić w niedzielę po mieszkaniu w piżamie lub negliżu. Czasami po prostu chcemy odciąć się od świata! By się zasłonić, z plisami nie trzeba osłaniać całego okna – wystarczy rozsunąć je na dolną połowę, wedle uznania i potrzeby. Spełnią w tym momencie funkcję tzw. zazdroski i uchronią nas przez niepożądanym wzrokiem osób trzecich.

Nieskomplikowany montaż

Kolejną dużą zaletą plis jest ich stosunkowo łatwy montaż. Co więcej, producenci oferują szereg różnych rozwiązań. Montując plisy do okien, wcale nie trzeba wiercić w ramie okna ani w ścianach. Specjalne zaczepy umożliwiają bezinwazyjną instalację całej konstrukcji. Plisy da się w zasadzie zamontować na każdych oknach, ale wtedy trzeba liczyć się z tym, że najlepiej będzie wykonać je dokładnie pod swoje okna, czyli zdecydować się na zamówienie plis na wymiar. Warto się tego podjąć, ponieważ dobrze zamontowane na pewno będą poprawnie działać i długo służyć.

Oryginalny wygląd

Drugą najbardziej charakterystyczną cechą żaluzji plisowanych jest ich nietypowy wygląd. Materiał plisy składa się w bowiem harmonijkę. Ich specyficzna estetyka świetnie wygląda w nowocześnie urządzonych mieszkaniach. Ożywi minimalistyczny design i dopełni aranżacje oparte na geometrycznych kształtach. Nie oznacza to jednak, że zupełnie nie odnajdzie się w bardziej tradycyjnie urządzonych wnętrzach. Delikatne materiały w jasnych kolorach subtelnie i dyskretnie uzupełnią tradycyjne mieszkania. Może nie będą zbyt korzystnie wyglądać w domach urządzonych całkowicie w stylu retro, ale kto wie? Może warto coś przekornie przełamać w swoim wystroju?

Plisy są niezwykle oryginalną i funkcjonalną osłoną, ale trzeba mieć świadomość ich wad. Ta specyficzna konstrukcja jest niestety delikatniejsza i droższa, niż klasyczne rolety czy żaluzje. Czy jest to jednak aż tak znaczący minus, biorąc pod uwagę tyle plusów?