Chciałbyś odmienić swój pokój na lato, ale nie masz na to czasu ani pieniędzy? Nie szkodzi. Poniżej zaprezentowaliśmy trzy szybkie i tanie sposoby na odnowę charakteru mieszkania. Skorzystaj z nich, by cieszyć się nowym wnętrzem co sezon!

Modne poduszki – tanie poszewki

Poduszki to dekoracja, która podbija serca projektantów wnętrz od lat. Regularnie – co sezon – poleca się wymieniać poduszki na nowe, nie tylko zgodne z aktualnymi trendami, ale również porą roku. Raz modne są pióra, innym razem sowy czy motywy roślinne. Ostatnim wielkim hitem były poduchy z minimalistycznymi nadrukami przedstawiającymi pojedyncze rośliny, np. paprocie. Trend skłaniania się ku naturze zaczerpnięty ze stylu skandynawskiego sprawdzał się w każdych wnętrzach – od surowych po najbardziej ciepłe i „domowe”.

Ale poduszki, zwłaszcza duże i dobrej jakości, swoje kosztują. Wymieniając je co sezon, stare – w rzeczywistości nie takie stare, bo mające kilka czy kilkanaście miesięcy! – musiałbyś wyrzucać. Nie każdy bowiem ma miejsce na strychu czy w piwnicy, by trzymać przedmioty na zaś. Poza tym warunki panujące w piwnicy mogłyby im zaszkodzić.

Co w takiej sytuacji zrobić? Sięgnąć po to, co równie efektowne, a tańsze! Mowa tu oczywiście o poszewkach, które nie tylko kupisz, ale również – przy odrobinie chęci i zdolności – wykonasz sam. Poszewki można wyszywać, farbować, zadrukowywać czy ozdabiać na tysiąc innych sposobów (poszukaj poradników DIY). Spersonalizuj swoje poszewki i uczyń pomieszczenie świeżym i pięknym!

Zasłoń się modą

Od lat popularnością cieszą się wygodne i praktyczne rolety. Niestety – poza tym, że rzeczywiście są funkcjonalne – nie pozostawiają wielkiego pola do kreatywności. Roletę możesz opuścić lub podnieść, ot co. Co innego stare dobre zasłonki – dostosowując ich wzór i kolor do aktualnej pory roku, nastroju i stylu wnętrza, nadasz pomieszczeniu charakter nowoczesny, romantyczny, delikatny, mocny… jaki tylko chcesz.

Nie mniej ważne od zasłon są karnisze. Ten drobny element także wpływa na charakter pomieszczenia. Wymiana karniszy na nowe nie jest skomplikowana. Zamiast średnio estetycznych plastikowych szyn można zafundować sobie modele rzeźbione, metalowe, ozdobne. Są nie tylko trwalsze, ale pozwalają na zastosowanie wszystkich rodzajów zasłon: klasycznych, które zawiesisz na żabkach, osadzonych na taśmach czy wyposażonych w metalowe obręcze, które nasuwa się na rurę.

Roślinnością dom pachnący

Rośliny to jedna z niewielu ozdób domowych, które są nie tylko piękne, ale również korzystne dla organizmu. Zwróć uwagę na gatunki roślin dedykowanych do sypialni, które pochłaniają dwutlenek węgla, a produkują tlen – cechuje je odwrócona fotosynteza. Pomagają zasnąć, odpocząć, odprężyć się. Oczyszczają powietrze.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że rośliny to ozdoby szczególnego rodzaju: żywe, potrzebujące opieki. Są wartościowsze od bibelotów z plastiku, metalu czy szkła, bo odczuwają. Reagują na wodę, światło, zmiany temperatur. Uczą empatii i troski. Ponadto – odpowiednio pielęgnowane – wyglądają przepięknie. W zależności od gatunku nadają się do każdego pomieszczenia, nawet ciemnej łazienki bez okien. Może w tym sezonie ozdobisz pokój, zasadzając własną roślinę? Wystarczy po zjedzeniu owocu nie wyrzucać pestek, włożyć je do ziemi i podlewać. Powodzenia!