Każdy marzy o dużej, pięknej sypialni i oddzielnej garderobie. Niestety jednak czasami “rzeczywistość skrzeczy” i marzenia trzeba trochę zweryfikować. Nie oznacza to jednak, że mała sypialnie nie może być piękna. Podpowiadamy jak można to zrobić przestrzegając kilku podstawowych zasad.

Małe jest piękne – pamiętaj o umiarze

Właściciele mieszkań w blokach najczęściej mogą na sypialnię wygospodarować najmniejszy pokój. Większe potrzebne są na kuchnię, dla dzieci i  na salon.

Jak zatem zaaranżować małą sypialnię, by zapewniała komfort odpoczynku i była azylem? Najważniejsze jest zaplanowanie wszystkich elementów wystroju od początku do końca. Na małej przestrzeni nie ma miejsca na zbędne meble czy akcesoria, bardzo łatwo można osiągnąć efekt zagracenia i chaosu. Wszystko musi być zamierzone i zaplanowane. Osoby, które nie mają ostatecznej wizji swojej sypialni, mogą przeglądnąć ogromną ilość aranżacji w internecie i adoptować gotową propozycję lub połączyć najlepsze pomysły w jedno.

Kolejny etap to już właściwe planowanie i aranżacja. Najlepszym sposobem jest narysowanie na kilku kartkach planu sypialni i umieszczanie na nich elementów umeblowania. Dzięki temu unikniemy przesuwania ciężkich mebli w realu i przekonamy się, które rozwiązanie jest najlepsze i  pozostawia najwięcej wolnej przestrzeni. Już na kartce zobaczymy, czy łóżko lepiej jest ustawić na środku sypialni, czy w jej rogu.

Meble do sypialni to nie wszystko, umiaru wymagają także wszystkie inne elementy wyposażenia jak pufy, stoliki, regały, półki, krzesła. Ich nadmierna ilość dodatkowo optycznie zmniejszy sypialnię, co oczywiście jest efektem niepożądanym.

Jakie kolory wybrać?

Wśród projektantów małych wnętrz dominują dwie szkoły:

  • kolory jasne,
  • kolory ciemne.

Zdecydowanie kolory jasne wizualnie powiększają pomieszczenia, dlatego zalecane są do pomieszczeń o małej powierzchni. Entuzjaści designu skandynawskiego będą preferować kolor biały. Rzeczywiście rozjaśni on sypialnię, ale należy do palety kolorów zimnych. Nie wszyscy dobrze czują się w takim otoczeniu. Do wyboru mają jednak wiele jasnych kolorów o barwie ciepłej. Przede wszystkim należy wybierać kolory pastelowe, stonowane. Bardzo dobrze będą prezentować się ściany w odcieniach beżu, jasnego popielu, koloru oliwkowego. Ich monotonię można przełamać kolorowymi poduszkami, narzutami.

Na stronach wielu serwisów internetowych znajdziesz ciekawe projekty małych sypialni w ciemnych kolorach, głównie granatowego, brązowego, zielonego i bordowego. To propozycje dla osób odważnych lubiących eksperymenty (ewentualna zmiana będzie kosztowała wiel pracy). Nie ulega kwestii, że kolory ciemne zachęcają do wypoczynku, wyciszają, ale na niektórych mogą działać depresyjnie. W ciemnych sypialniach ogromną rolę odgrywa dobrze dobrane oświetlenie.

Meble – dobieraj z rozwagą

W sypialni najważniejsze jest łóżko oraz szafa na garderobę. Czasami można jeszcze wygospodarować miejsce na dodatkowe umeblowanie, ale należy zachować rozwagę i nie ulegać pokusom. Przede wszystkim trzeba dobrze wykorzystać wszystkie istniejące wnęki i załomy. Może uda się umieścić w nich niewielkie szafki lub regały na ulubione książki lub niezbędne drobiazgi. Dobrym pomysłem może być umieszczenie niewielkiego regału pod parapetem okiennym lub nad łóżkiem.

Łóżko w sypialni najważniejsze

Wybierając łóżko do sypialni oczywiście trzeba zwrócić uwagę na jego wymiary. Powinno zapewniać swobodę snu, ale bez sensu jest kupowanie dużego łoża, gdy korzysta z niego jedna osoba. Wielkość trzeba dostosować do potrzeb. Kolejną istotną rzeczą jest materac. Musi być odpowiedniej grubości i odpowiednio twardy. Tylko taki materac zapewni komfort odpoczynku i odciążenie kręgosłupa.

Ważną sprawą jest ustawienie łóżka w sypialni. Generalnie ustawia się je centralnie przy jednej ścianie, zwłaszcza, gdy korzystają z niego dwie osoby. Zapewnia im to komfortowe wstawanie. Czasami jednak lepiej jest ustawić łóżko w rogu ścian. Wstawanie będzie może mniej komfortowe, ale dzięki temu zyskasz dodatkowo wolną powierzchnię.

Jeżeli mała sypialnia służy od czasu do czasu dla przyjmowania gości, to warto poszukać wersji łóżka z szufladami na pościel. Ta wersja łóżka sprawdzi się także do przechowywania zmian pościeli, ręczników, bielizny nocnej. W małej sypialni każdy metr jest na wagę złota.

Jaka szafa najlepsza do małej sypialni?

Szafa to drugi, obok łóżka, najważniejszy mebel w sypialni, ale niestety zajmuje dużo cennego miejsca. Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie wykonania szafy na wymiar. Standardowe szafy dostępne w sklepach mają głębokość 60 cm, tymczasem dla rzeczy wiszących na wieszaku w zupełności wystarczy 40 cm. Różnica wbrew pozorom jest duża, to dodatkowa przestrzeń, którą zyskujemy do swobodnego przemieszczania się po sypialni. Najlepiej zaprojektować szafę z dużą ilością szuflad, w których pomieścisz bieliznę, skarpetki, podkoszulki, ręczniki, dodatkową zmianę pościeli. Bez względu jaki kolor ścian wybierzemy, odcień szafy powinien być jasny w tym samym kolorze.

Detale decydują o ostatecznym efekcie

Na końcowy efekt aranżacji małej sypialni mają wpływ także detale. Umieszczenie lustra w drzwiach szafy powiększy ją optycznie, odpowiednio dobrane obrazy przełamią monotonię koloru ścian, fototapety wprowadzą dodatkowe efekty wizualne.

Istotnym elementem jest również dekoracja okien. Najlepiej jest zastosować rolety, które chronią przed słońcem i są wygodne w użytkowaniu. Tradycyjne firanki i zasłony powinny być wykonane z materiałów lekkich i sprawdzają się tylko w oknach zachodnich i północnych..

Telewizor nie jest niezbędnym wyposażeniem sypialni, ale większość z nas jest od niego uzależniona. Jeden odbiornik w salonie, drugi w sypialni. W tym ostatnim wypadku musi być on umieszczony na wysięgniku przymocowanym do ściany, dzięki temu nie zajmuje dodatkowego miejsca. Jego rozmiar powinien być dobrany do odległości oglądania.

Oświetlenie to nastrój

Sypialnia to miejsce, w którym się wyciszasz i wypoczywasz. Dużą rolę odgrywa w tym oświetlenie. W sypialni nie ma potrzeby montowania oświetlenia centralnego w postaci lampy lub żyrandola. Znacznie lepiej sprawdzi się sufitowe oświetlenie LED. Jest ekologiczne i energooszczędne, ale przede wszystkim dobrze wpływa na samopoczucie i nastrój.

Drugim ważnym elementem oświetlenia w sypialni są lampki nocne. Mogą mieć formę kinkietów rozmieszczonych nad wezgłowiem łóżka lub lampek na szafkach nocnych po obu stronach łóżka.

Oto 5 propozycji ciekawych aranżacji sypialni:

Mała sypialnia może być równocześnie funkcjonalna i piękna. Wymaga to jednak zaangażowania, samodyscypliny i kreatywności.