Masaż główki niemowlaka to stały element codziennej higieny i pielęgnacji. Choć większość maluchów rodzi się bez włosków, należy odpowiednio dbać o mieszki włosowe i ukrwienie skóry. Dlaczego? Ponieważ wspomaga to prawidłowy wzrost włosków i sprzyja utrzymaniu higieny. Do pielęgnacji włosków dziecka nie można używać grzebieni i zwyczajnych szczotek! Najczęściej używanym akcesorium do pielęgnacji włosków dziecka jest szczotka z naturalnego włosia. Taka szczotka to również niezbędnik, w przypadku wystąpienia ciemieniuchy. Ciemieniucha to rodzaj łupieżu niemowlęcego, który może pojawić się w na skórze główki, jak też na twarzy – na przykład w obrębie brwi. Przypadłość ta jest najprawdopodobniej związana z nadmierną produkcją łoju w pierwszym miesiącach życia. Może się tak zdarzyć również w przypadku, jeśli dziecko ma skłonności do atopowego zapalenia skóry. Ponadto występowanie tego problemu może być także związane z dostarczaniem dziecku hormonów wraz z mlekiem matki. Jedno jest pewne, jeśli pojawi się ciemieniucha, codzienne szczotkowanie pomoże sobie z nią poradzić. Jeśli nie – regularne stosowanie szczotki z naturalnego włosia może zapobiec wystąpieniu problemu nadmiernej produkcji łoju.

Szczotka z naturalnego włosia – codzienne szczotkowanie

Niektóre dzieci rodzą się z czuprynką, inne zaś z główką idealnie gładką. Niezależnie od tego, czy włoski już zaczęły rosnąć, zaleca się regularne szczotkowanie. To szczotkowanie przybiera najczęściej formę masażu. Czas zrostu ciemiączka po porodzie jest bardzo różnorodny. Jeśli ciemiączko dziecka jeszcze nie do końca się zrosło, trzeba zachować szczególną ostrożność. Warto pamiętać, że nawet jeśli włoski dziecka się poplączą, nie można rozczesywać ich grzebieniem, ciągnąć ani pocierać. Najlepszą metodą na zachowanie odpowiedniej higieny jest więc delikatne mycie włosków mydełkiem hipoalergicznym lub szamponem dla niemowląt, delikatne odsączanie wilgoci ręcznikiem, a następnie masaż szczotką. Jeżeli szczotka wykonana jest z materiałów bezpiecznych i delikatnych, taki masaż może być wykonywany również w obrębie ramionek i pleców. Wspomaga to nie tylko prawidłowe ukrwienie, ale także relaks malucha. Napięte mięśnie się rozluźniają, co sprzyja zasypianiu. Dlatego masaż wykonywany jest najczęściej wieczorami. Jaką szczotkę wybrać, aby była bezpieczna? Najlepszym wyborem będzie szczotka z naturalnego włosia. 

Jaką szczotkę dla niemowląt wybrać? Naturalne włosie kozy. 

Szczotka idealna do masażu to szczotka z naturalnego włosia kozy. Włosie to jest bardzo jasne, prawie białe i bardzo miękkie. Dlatego można mieć pewność, że w żaden sposób nie podrażni delikatnej skóry dziecka. Szczotka powinna posiadać odpowiednie certyfikaty i atesty oraz skład wypisany na opakowaniu. Rączka najczęściej wykonana jest z drewna, które jest surowcem naturalnym i bezpiecznym. Szlachetne drewno, odpowiednio zakonserwowane, jest odporne na działanie wilgoci i innych czynników. Szczotką powinna posługiwać się tylko osoba dorosła, ponieważ uszkodzone drewno może wyrządzić dziecko krzywdę. Delikatny masaż szczotką z naturalnego, koziego włosia sprawia dziecku wiele radości. Rozluźniony maluch z łatwością zasypia. Takie odstresowanie jest ważną częścią każdego dnia i może być pomocne w walce z atakami kolek. Z kolei szczotka wykonana ze szczeciny, charakteryzuje się wyższym stopniem twardości i ciemniejszą barwą. Taka szczotka jest odpowiednia dla starszych dzieci. Stosowana jest także w przypadku wystąpienia ciemieniuchy. Struktura szczeciny umożliwia bezproblemowe wyczesywanie łusek i rozczesywanie włosków.

Jak dbać o szczotkę z naturalnego włosia?

Ze względu na higienę, bardzo ważna jest odpowiednia dbałość o szczotkę. Przed pierwszym użyciem szczotkę należy wyparzyć i dokładnie umyć bezzapachowym mydełkiem. W taki sposób pozbędziemy się wszelkich ewentualnych bakterii i mikroorganizmów. Podczas codziennego użytkowania, również należy pamiętać o oczyszczaniu szczotki. Szczotka z naturalnego włosia powinna być czyszczona ciepłą wodą i mydełkiem. Ważne jest także dokładne osuszanie szczotki. Pozostawiona w zawilgoconym miejscu, z łatwością się zniszczy. Dlatego po umyciu, szczotkę należy jak najszybciej ususzyć. Może do tego posłużyć nawet suszarka do włosów czy kaloryfer. Problem znika latem, kiedy temperatura jest odpowiednio wysoka. Latem można suszyć szczotkę na powietrzu, w miejscu suchym, czystym i dobrze nasłonecznionym. Warto również stosować się do zaleceń producenta. Niektóre marki polecają na przykład przeczesywanie szczotki grzebieniem, aby dodatkowo pozbyć się kurzu i zanieczyszczeń. To bardzo dobry sposób, ponieważ zalegające pomiędzy włosiem zanieczyszczenia mogą być trudne do usunięcia za pomocą wody. 

Szczotka z naturalnego włosia nie bez powodu zyskała rangę tradycyjnego elementu wyprawki dla niemowląt. To jedyny dobry sposób szczotkowania skóry i włosków malucha. Główka niemowlęcia jest bardzo delikatna i w żadnym razie nie powinno się stosować: grzebieni, szczotek z twardym włosiem, szczotek z niesprawdzonego źródła. Każdy produkt przeznaczony dla dzieci posiada atesty, które powinny być widoczne na opakowaniu. Zazwyczaj można tam również znaleźć informację, od którego miesiąca życia produkt może być stosowany. Jednak oprócz praktycznych kwestii, szczotka z naturalnego włosia to często produkt bardzo estetyczny. Drewniana rączka i naturalny odcień włosia pięknie się komponują. To jedno z pierwszych akcesoriów, używanych do pielęgnacji skóry niemowlęcia. Dlatego często rodzice i bliscy przywiązują dużą wagę do wyboru szczotki. Szczotka z naturalnego włosia to idealny podarunek! Jej cena nie jest wysoka, a wybór ogromny. Warto więc sięgnąć po produkt z dobrego źródła, trwały, bezpieczny i estetyczny.