Optymalizacja miejsca i czasu. Oba zagadnienia powinny być powodem, dla którego należałoby rozpatrzyć możliwość zastosowania prysznica w łazience. Biorąc pod uwagę szczupłość miejsca w budownictwie mieszkaniowym, które jest spadkiem po poprzednim systemie, brak miejsca powinien być wyzwalaczem podjętych decyzji.

Dlaczego prysznic?

W zagonionym świecie problem braku czasu to faktor występujący nagminnie. Kąpiel pod prysznicem pozwala wygospodarować cenne minuty w nurcie zabieganego dnia. Powstał nawet związek frazeologiczny opisujący i wiążący kąpiel, prysznic i pośpiech, tak więc natrysk stał się szybkim prysznicem. Prysznicem branym w pośpiechu. Nie znaczy to, że niepełnowartościowym.

Rzucone w pośpiechu ubranie. Przesuwne drzwi prysznicowe zamykają się z łatwością i wystarczy zaledwie kilka minut, by zakończyć wszystkie wymagane czynności. Ma to także walor ekonomiczny. Szybki prysznic powoduje, że zużywa się niewielkie ilości wody, a co za tym idzie i energii elektrycznej lub gazu — w domach, gdzie do podgrzania wody używa się podgrzewaczy stacjonarnych to główny element oszczędzania. Kolejnym walorem jest niewielka ilość miejsca, które trzeba wygospodarować na zamontowanie brodzika i prysznica z kabiną.

Najpopularniejsze rodzaje kabin prysznicowych

Cztery najważniejsze typy spełniają wszystkie założenia:

 1. Przyścienne — jeden bok kabiny przylega do ściany łazienki. Do tego typu zabudowy pasuje prawie każdy typ brodzika.
 2. Narożne — ekonomiczne rozwiązanie ze względu na zagospodarowanie często szczupłej przestrzeni pomieszczenia sanitarnego i ze względu na mniejsze zaangażowanie materiałowe w konstrukcji kabiny.
 3. Wnękowe — kolejny gospodarny sposób na aranżacje wnętrza łazienki. Rozwiązanie wymaga zaopatrzenia się we wnękowe drzwi prysznicowe. Zabudowa powstaje w naturalnej wnęce lub zaprojektowanej z materiałów dostępnych w sprzedaży, na przykład luksferów. Dostępne są też bardziej tradycyjne materiały.
 4. Wolnostojące – można sobie na nie pozwolić w nowocześnie zaprojektowanych wnętrzach, gdzie nie ma potrzeby ograniczania powierzchni każdego z pomieszczeń sanitarnych i technicznych. Kabina stanowi samodzielną wyspę w zabudowie salonu kąpielowego, co wymusza dostosowanie instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Dość częstą ofertą handlową są w pełni funkcjonalne zestawy.

Dostępne rodzaje drzwi prysznicowych

 1. Drzwi przesuwne — osadzone na prowadnicach wyposażonych w rolki drzwi prysznicowe przesuwne 120 cm kryją cały prześwit wejścia do kabiny. Oczywiście można zastosować różne warianty przesuwu. Dobrym przykładem jest rozwiązanie teleskopowe. Optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie brodzika o prostokątnym kształcie. Łatwą konserwację zapewnia rozwiązanie, gdzie skrzydła można wymontować do mycia w trudno dostępnych zakamarkach.
 2. Drzwi uchylne – rozwiązanie standardowe. Produkowane w dwóch wersjach:
  1. jednoskrzydłowe
  2. dwuskrzydłowe (symetryczne lub asymetryczne).
 3. Odwiedzione na zewnątrz skrzydła tworzą szerokie bezkolizyjne wejście. Niestety minusem jest potrzeba zachowania wolnej przestrzeni tuż przed drzwiami.
 4. Drzwi harmonijkowe – po otwarciu zajmują najmniej miejsca z wymienionych konstrukcji. Dlatego zdecydowanie polecane do mieszkań w blokach budowanych jeszcze 25 lat wcześnie, w których mniejsze od łazienki jest tylko WC. Trzeba tylko wybrać kierunek otwierania skrzydła. Nie ma możliwości montażu uniwersalnego.
 5. Drzwi wahadłowe – odmiana drzwi uchylnych. Rozwiązanie dobrze funkcjonuje w małych łazienkach, ponieważ potrzebuje zdecydowanie mniej miejsca bezpośrednio w sąsiedztwie drzwi.
 6. Walk in – rozwiązanie konstrukcyjne, które nie potrzebuje drzwi. Dobre rozwiązanie do niewielkich powierzchniowo mieszkań, gdzie łazienka i prysznic pokrywają się nawzajem swym zasięgiem. Elementy wystroju łazienki, które nie powinny mieć kontaktu z wodą powinny znajdować się poza częścią prysznicową. Sprawdza się w nowoczesnych kawalerkach, które zgodnie z nowymi przepisami oscylują w okolicach dwudziestu pięciu metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej.

Jeśli szukasz dobrych drzwi prysznicowych w atrakcyjnych cenach warto zacząć od zajrzenia na stronę sklepu Tania Łazienka https://tanialazienka.com/drzwi-prysznicowe-wnekowe.html. Znajdziesz tam ogromy wybór drzwi do kabin prysznicowych.

Nowoczesne kabiny prysznicowe wykonywane są z dwóch rodzajów materiałów. Pierwszym jest wszechobecny plastik. Powstają z niego przegrody o różnej fakturze i przezroczystości. Najczęściej jest to bezbarwny i krystaliczny polistyren. Drugim materiałem jest uszlachetniony gatunek szkła. Szkło poddane jest hartowaniu. Hartowane szkło przy uszkodzeniach nie tworzy ostro-krawędziowych odłamków.