Wiosenne porządki nie muszą długo trwać i kojarzyć się ze złem koniecznym. Tak naprawdę wystarczy pamiętać o kilku trikach i dobrze wszystko zaplanować. Chcesz dowiedzieć się, jak ułatwić sobie sprzątanie na wiosnę? Poznaj przydatne porady, a na pewno nie będziesz zawiedziona!

Nie zaczynaj od odkurzania

Pierwsze, co robisz, to sięgnięcie po ściereczki i odkurzenie wszystkich mebli? To nawyk wielu, ale lepiej będzie, jeśli z niego zrezygnujesz. Sprzątanie należy zacząć od uporządkowania wszystkich rzeczy. Oznacza to, że musisz odłożyć je na miejsce lub im takie wydzielić. Dopiero kiedy wszystko będzie w ten sposób uporządkowane, możesz zabrać się za kurze. Dzięki temu ich nie rozniesiesz.

Nie myj okien w słońcu

Wprawdzie to właśnie pierwsze promienie słońca ukazują nam brud na oknach, ale nie oznacza to, że musimy od razu zabierać się za ich mycie. Dlaczego? Kiedy myjesz okna w słońcu, zwiększasz ryzyko powstawania smug. W efekcie marnujesz więcej środka czyszczącego i czasu. Na mycie okien lepiej wybierz jakiś pochmurny dzień.

Uwaga! Unikaj też mycia okien, kiedy panuje mróz. Szyba może wtedy pęknąć.

Czytaj instrukcje

Prawdopodobnie brzmi to dla ciebie dość głupio, ale my naprawdę nie czytamy instrukcji. W efekcie używamy środków czystości dość nieumiejętnie lub nawet niezgodnie z przeznaczeniem. Przykład? Spray do czyszczenia mebli. Większość ludzi spryskuje go bezpośrednio na mebel, a to błąd. Spray należy nałożyć na ściereczkę, nie na mebel. Jeśli robisz odwrotnie, tworzysz na powierzchni mebla lepki osad, do którego przylepia się kurz. W ten sposób utrudniasz sobie sprzątanie.

Zainwestuj w sprzątanie

Warto zdać sobie sprawę z tego, że na efektywne sprzątanie składają się przede wszystkim dobre środki czyszczące. Oczywiście, nie musisz wydawać na nie fortuny. Chodzi o inwestycję w jakość i wydajność. Tanie i dobre produkty znajdziesz właściwie w najbliższej drogerii, np. produkty marki General Fresh.

Pamiętaj, że każdy środek ma swój okres przydatności. Niekoniecznie wszystko, czego użyłaś do wiosennych porządków zeszłego roku, nadaje się do użycia również teraz.

Czyść i opróżniaj odkurzacz

Zaniedbany odkurzacz to sposób na większą ilość kurzu. W jaki sposób? Jeśli nie czyścisz odkurzacza (zwłaszcza filtrów), to urządzenie zamiast zbierać kurz, rozsiewa go dookoła. W efekcie na wyczyszczonych już powierzchniach tworzysz kolejną warstwę brudu. I to już po sprzątaniu!

Sprzątaj nie tylko na wiosnę

Aby wszystkie wysiłki w trakcie wiosennych porządków nie poszły na marne już tydzień później, należy wyrobić sobie nawyk systematyczności. Niestety, nie wystarczy raz posprzątać, żeby cieszyć się wiosną przez cały rok. Pamiętaj więc o regularnym sprzątaniu.