Utrzymanie czystości w łazience wcale nie jest łatwym zadaniem – szczególnie trudno pozbyć się osadu z mydła, który często zalega na kabinach prysznicowych. Uciążliwe potrafią być też zacieki pojawiające się na ściankach niemal po każdej kąpieli. Warto pamiętać, że utrzymanie porządku w otoczeniu umożliwia tylko regularne usuwanie zabrudzeń – zbyt rzadkie czyszczenie prysznica spowoduje nadmierne gromadzenie się jeszcze trudniejszych do zmycia osadów.

Czym czyścić ścianki prysznica?

Jeśli ścianka prysznicowa stworzona jest z kafelków do pozbycia się zabrudzeń wystarczy zwykły środek czystości przeznaczony do tego typu zabiegów. Ważne znaczenie ma tu jednak pozostawienie preparatu na powierzchni na kilka minut – pozwoli to na dokładne rozpuszczenie się zaschniętych osadów. Stosowany płyn okazał się nieskuteczny? Możesz też wykorzystać sodę! Aby rozpocząć szorowanie wystarczy nasypać ją na gąbkę i lekko zmoczyć – w ten sposób pozbędziesz się szczególnie zaschniętego brudu. Po zakończeniu ścianki wystarczy spłukać ciepłą wodą i gotowe!

Sporo pryszniców wyposażonych jest dzisiaj w szklane ścianki, które wymagają szczególnie delikatnej pielęgnacji. Podczas czyszczenia tego typu materiału powinieneś uważać, aby nie spowodować pęknięć lub zadrapań. Przyda Ci się tutaj więc delikatna ściereczka z mikrofibry, która jest bezpieczna dla tego typu powierzchni. Ważne znaczenie ma też prawidłowy dobór środka czyszczącego. Znakomitym preparatem będzie ocet, który nie tylko jest delikatny dla szklanych ścianek, ale też doskonale eliminuje znajdujące się na nich zabrudzenia. Taki środek również warto pozostawić na podłożu na kilka minut celem dokładnego rozpuszczenia zaschniętego osadu.

Ścianka prysznicowa – jak o nią dbać na co dzień?

Pielęgnacja prysznica stanie się łatwiejsza, gdy będziesz o niej pamiętał po każdej kąpieli. Mowa tu o stosowaniu ściągaczki, za pomocą której błyskawicznie usuniesz ze ścianek krople wody – w ten sposób unikniesz trudnych do zmycia zacieków. Ponadto zapobiegnie to przyleganiu do powierzchni osadu z mydła. Nie posiadasz ściągaczki? Nie przejmuj się tym. Z powodzeniem możesz też zastosować stary ręcznik, który od teraz będzie służył tylko do wycierania prysznica.

Świetnym sposobem na ułatwienie sobie pielęgnacji prysznica jest rozpylanie na jego ściankach roztworu z wody oraz octu – zaaplikowanie takiej mgły zapobiegnie nadmiernemu osadzaniu się na na nich osadu z mydła, którego usunięcie często wymaga intensywnego szorowania.

Ponadto należy pamiętać, że ścianka prysznicowa wymaga czyszczenia przynajmniej raz w tygodniu. Dłuższa przerwa może spowodować pojawienie się grubej warstwy osadu, która będzie wyjątkowo trudna do usunięcia.

Czy nie zniszczę pielęgnowanej powierzchni?

Przed wybraniem środków czystości bez wątpienia trzeba wziąć pod uwagę materiał, z jakiego wykonana została ścianka prysznicowa. Jeśli jest to delikatne szkło lub ceramika zdecydowanie nie powinieneś stosować chropowatych gąbek. Przed zastosowaniem preparatu najlepiej wypróbować go w niewidocznym miejscu – w ten sposób upewnisz się, czy nie ma on negatywnego wpływu na pielęgnowane podłoże.