Jesień nie jest ulubioną porą roku ciężarnych. Typowe dla przyszłym mam wahania nastroju częściej i bardziej intensywnie w tym czasie dają o sobie znać. Co zrobić, aby jesienna aura nie zabrała radości z oczekiwania na dziecko oraz jak uchronić się przed panującymi w tym czasie przeziębieniami?

Czas przeziębień i chorób

Jesienna pogoda zazwyczaj przyprawia nas o chandrę i przygnębienie. Malejące temperatury i ciągłe opady deszczu nie wypływają korzystanie na samopoczucie przyszłych mam. Bardzo łatwo w tym czasie złapać infekcje dróg oddechowych, które nie powinny być leczone ogólnodostępnymi lekami dostępnymi w aptece. Nawet katar warto skonsultować z lekarzem, który poinformuje, jakie lekarstwa są bezpieczne dla Ciebie i Twojego dziecka. Gdy złapie Cię infekcja warto skorzystać ze sprawdzonych domowych sposobów – mleko z miodem, herbata z cytryną i sokiem malinowym czy inhalacje z soli mogą pomóc Ci zwalczyć pierwsze oznaki przeziębienia i grypy.

Odpowiednia dieta i ruch

Dostarczanie organizmowi niezbędnych składników budulcowych, energetycznych, witamin oraz mikroelementów to kluczowe zadanie każdej przyszłej mamy. Ważne jest, aby w tym czasie zmienić swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe, przede wszystkim ograniczając spożywanie słodyczy i fast foodów. Warzywa, owoce, chude mięso, ryby oraz pełnowartościowe pieczywo powinny codziennie znaleźć się na Twoim talerzu. Zbilansowana dieta nie tylko pozytywnie wpłynie na rozwój Twojego dziecka, ale również wzmocni Twoją odporność.

Jesienią nie powinnaś rezygnować z ruchu na świeżym powietrzu. Jeśli nie uprawiałaś wcześniej żadnego sportu, zacznij od codziennych, krótkich spacerów po parku. Wzmocnią mięśnie, dotlenią dziecko i poprawią Twoje samopoczucie. 

Pielęgnacja skóry to podstawa

Pielęgnacja skóry w ciąży to konieczność, jeśli zależy nam, aby stan naszej cery po porodzie był znacznie lepszy. Mnogość procesów zachodzących w ciele kobiety w ciąży sprawia, że jest ona narażona również na takie dolegliwości, jak swędzenie skóry, czy obrzęki i uczucie ciężkości nóg, które pojawiają się zazwyczaj w wyniku zatrzymania wody w organizmie. Rozwiązaniem może być nie tylko spacer, który usprawni przepływ krwi, ale również odpowiedni żel do tego przeznaczony, który odpręży i da natychmiastową ulgę, np. balsam łagodząco – nawilżający Mustela. Świąd skóry to wynik rozciągania i napinania naskórka, który zostanie złagodzony specjalnym balsamem bądź kremem, który dodatkowo nawilży skórę. Ponadto brak elastyczności i jej sprężystości powoduje rozstępy, które są jednym z najczęstszych powodów utraty dobrego nastroju wśród kobiet w ciąży. Dlatego polecamy olejek przeciw rozstępom Mustela, który zwiększa elastyczność naskórka i pomaga zapobiec im powstawaniu.